pondelok , 16 decembra 2019
Home / POLITIKA / KISKA:EURÓpska ÚNIA je ÚŽASný projekt, projekt BUDÚCNOSTi, na ktorom MUSÍME všetci pracovať.

KISKA:EURÓpska ÚNIA je ÚŽASný projekt, projekt BUDÚCNOSTi, na ktorom MUSÍME všetci pracovať.

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, prezident Českej republiky Miloš Zeman, prezident Poľskej republiky Andrzej Duda a prezident Maďarskej republiky János Áder včera (11.10.2018) zahájili dvojdňový samit krajín Vyšehradskej štvorky na Štrbskom Plese.

Počas prvého dňa rokovaní prezidenti diskutovali o aktuálnej situácii v Európe, hovorili tiež o potrebe dobrej a správne cielenej sociálnej politiky, vrátane pomoci ekonomicky neaktívnym skupinám, deťom v ekonomickej ekonomickej núdzi, a tiež o otázkach starnutia populácie, či o problémoch rómskej komunity.

Andrej Kiska:
„Všetci prezidenti sme sa zhodili, že Európska únia je jeden úžasný projekt, projekt budúcnosti, na ktorom musíme všetci pracovať. Možnosti pre mladých ľudí, pre rozvoj trhu – za mnohé pozitívne veci vďačíme práve tomu, že sme súčasťou jednej obrovskej rodiny.

Žiaden závažný problém dnešnej doby nedokážu krajiny, ani tie najväčšie krajiny, vyriešiť samé. Musíme sa spájať. Európska únia je presne ten projekt, ktorý na to potrebujeme. Je dôležité, aby sme ako lídri hovorili jasnou rečou k našim občanom aj na medzinárodných fórach. Pomenujme problémy, ak vznikajú, pretože len ten, kto nič nerobí, nerobí chyby. Ale dôležité je, aby sme jasne povedali, že stojíme za týmto projektom.

Je dôležité, aby sme ako krajiny Vyšehradskej štvorky vysielali pozitívny signál o tomto projekte. Aby sme nedovolili, aby sa v Európe začali množiť hlasy o delení na starú a novú Európu, o dvojrýchlostnej Európskej únii. Vyšehradská štvorka je výborným projektom, ale vždy bola a bude projektom k tomu, aby sme boli súčasťou Európskej únie ako takej.

Dotkli sme sa viacerých tém. Od migrácie, cez hospodárskych rozvoj. Dotkli sme sa aj Ukrajiny a situácie, ktorá je po anexii Krymu. Pri tejto príležitosti mi dovoľte jednu poznámku. Takto pred rokom v októbri sme sa všetci traja najvyšší ústavní činitelia zaviazali podpisom deklarácie k tomu, že budeme jasne posilňovať myšlienku Európskej únie. Či už vo vzťahu k našim občanom , tak aj vo vzťahu k zahraničiu.

Dovolím si zacitovať, čo sme s vtedajším predseda vlády a predsedom parlamentu podpísali a k čomu sa nový predseda vlády prihlásil. Bol som na to veľmi pyšný, bol to úžasný hlas z našej krajiny do Európskej únie. Vo vyhlásení sa píše: Ako najvyšší ústavní činitelia sme sa zaviazali, že budeme dbať o jasnú a zodpovednú komunikáciu proeurópskej a proatlantickej orientácie Slovenskej republiky a spoločne prijatých rozhodnutí v rámci EÚ a NATO. A to navonok v zahraničí aj dovnútra k občanom Slovenska.

Preto som si s ľútosťou vypočul hlasy o tom, že sa spochybňujú sankcie voči Rusku. Je to podľa mňa škodlivé vo vzťahu k našim občanom aj k nášmu postaveniu v rámci Európskej únie. Za sankcie EÚ sme jasne zdvihli ruku, a to bolo úžasné, že všetky krajiny jedným hlasom potvrdili, že došlo k anexii Krymu. Sankcie boli jasnou odpoveďou na agresiu Ruska.

Pre tých, čo sankcie spochybňujú a hovoria, že ubližujú slovenskej ekonomike, chcem podotknúť, že 80 až 90 percent nášho obchodu je s krajinami Európskej únie. Mali by sme si klásť otázku, aké chceme mať Slovensko. Či chceme mať krajinu, kde bude bezpečnosť a úroveň zdravotníctva na úrovni krajín ako Nemecko, Holandsko, Belgicko. Alebo či chceme mať krajinu blízku oligarchom, mafii a iným praktikám.“

spracred.

Zdroj foto a info: prezident.sk

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

DANKO, SULÍK aj BUGÁR opúšťajú PARLAMENT. HARABÍN je mimo tiež

Šokujúce výsledky prináša nový posledný decembrový prieskum agentúry FOCUS. Prieskum verejnej mienky ukázal naozaj zaujímavé …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *