nedeľa , 16 jún 2019
Home / SLOVENSKO / Foto: Pellegrini bol na kontrole ministerstva obrany, Gajdoš ho informoval o trendoch aj nedostatkoch

Foto: Pellegrini bol na kontrole ministerstva obrany, Gajdoš ho informoval o trendoch aj nedostatkoch

aktualizované 14. septembra, 14:35

BRATISLAVA 14. septembra (WebNoviny.sk) – Predseda vlády Peter Pellegrini oceňuje prístup rezortu obrany k modernizácii ozbrojených síl. Ako v piatok uviedol na brífingu po návšteve ministerstva, príkladom je napríklad rozhodnutie o nákupe nových stíhačiek F-16.

Platy profesionálnych vojakov porastú

Rezort podľa Pellegriniho okrem profesionálneho prístupu, ktorý podľa neho ocenila aj americká strana, vyrokoval aj dobré ekonomické podmienky nákupu. „Čakajú nás ešte vážne rozhodnutia,“ povedal s tým, že obnova čaká napríklad radarové systémy alebo pozemnú techniku, vrátane nákupu bojových vozidiel 8×8 a 4×4.

Odporúčame:
Ministerstvo obrany skúša osem menších transportérov 4×4, testy by mali ukončiť koncom septembra

Takéto investície do obrany sú podľa predsedu vlády potrebné pre zabezpečenie obrany a ochrany Slovenska a jeho obyvateľov. „SR chce byť dobrým partnerom NATO, ale nerobíme to preto, aby sme boli pekní pred našimi partnermi,“ povedal s tým, že v prípade hrozieb musí byť Slovensko pripravené brániť sa, k čomu má modernizácia prispieť.

Uplynulé roky boli podľa predsedu vlády poznačené ekonomickou krízou, preto aj investície do obrany boli v tomto období na nižšej úrovni.

Momentálne sa však Slovensku ekonomicky darí preto je priestor aj na investície do obrany. Tie v tomto roku podľa predsedu vlády predstavujú sumu viac ako miliardu eur. Premiér dodal, že štát počíta aj s postupným zvyšovaním platov profesionálnych vojakov.

Galko ministerstvo kritizuje

Minister obrany Peter Gajdoš zdôraznil, že predsedu vlády na spoločnom rokovaní informoval o pozitívnych trendoch ale aj nedostatkoch.

Pripustil, že historicky najväčšia modernizácia ozbrojených bude stáť obrovské množstvo finančných prostriedkov. „Ale zároveň chcem zdôrazniť, že ťažisko je položené na zabezpečenie profesionálnych vojakov s mottom ‚všetko pre vojaka‘,“ dodal.

Podľa opozičného poslanca Ľubomíra Galka (SaS) vláda zatiaľ nepodnikla nič, čo by sa dalo považovať za modernizáciu Ozbrojených síl SR ako súčasť kolektívnej obrany NATO.

„Zatiaľ len od boku strieľa miliónmi eur. To je názor odborníkov. Návšteva ministerstva obrany premiérom Pellegrinim ukazuje na jeho slabosť pomenovať veci pravým menom, že rezort obrany nie je riadený verejným záujmom, ale emisárom predsedu SNS pánom Hoľkom,“ povedal Galko s tým, že šéf služobného úradu ministerstva obrany Ján Hoľko pôsobí v rezorte „ako vyslanec zbrojárskej loby, dlhodobo tunelujúcej slovenskú obranu“. „Premiér Pellegrini pokračuje vo svojom úbohom PR, keď chodí po rezortoch a ospevuje, ako je všetko v tejto krajine super,“ dodal Galko.

 

Viac k témam: Ministerstvo obrany SR, Ozbrojené sily SR, Peter Gajdoš, Peter Pellegrini, stíhačka F16, transportéry Patria
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Pellegrini bol na kontrole ministerstva obrany, Gajdoš ho informoval o trendoch aj nedostatkoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Danko praje novej prezidentke Čaputovej ľudskosť a Bugár jej želá zachovanie nadstraníckosti

Novú prezidentku SR Zuzanu Čaputovú ešte v sobotu večer čaká slávnostná recepcia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *