utorok , 26 marec 2019
Home / KULTÚRA / Knihy / Vo veku 85 rokov zomrel držiteľ Nobelovej ceny, britský spisovateľ V. S. Naipaul

Vo veku 85 rokov zomrel držiteľ Nobelovej ceny, britský spisovateľ V. S. Naipaul

LONDÝN 12. augusta (WebNoviny.sk) – V sobotu zomrel vo svojom londýnskom dome držiteľ Nobelovej ceny za literatúru za rok 2001, britský spisovateľ Vidiadhar Surajprasad Naipaul. Mal 85 rokov.

Médiá o úmrtí informovala jeho manželka Nadira, podľa ktorej spisovateľ „zomrel obklopený tými, ktorých miloval, a prežil život plný úžasnej kreativity a činorodosti“. Príčina úmrtia zatiaľ zverejnená nebola.

Naipaul sa narodil v roku 1932 na Trinidade, jednom z dvoch hlavných ostrovov Trinidadu a Tobaga. Vyštudoval Oxford University a už v roku 1957 mu v Británii vyšla jeho prvá novela The Mystic Masseur (Mystický masér).

Odporúčame:
Vo veku 78 rokov zomrel slovenský rodák Stan Mikita, legenda tímu Chicago Blackhawks

Počas svojej bohatej kariéry napísal viac ako 30 kníh, pričom najväčšieho uznania sa mu dostalo za diela A House for Mr Biswas (Dom pre pána Biswasa) z roku 1961 a A Bend in the River (Riečny oblúk) z roku 1979.

Naipaul celý život veľa cestoval a takmer polovicu jeho publikovaných titulov tvoria cestopisy. V roku 1981 mu napríklad vyšla knižka Among the Believers (Medzi veriacimi) o jeho zážitkoch z ciest po Iráne krátko po jeho ovládnutí islamskými radikálmi, v roku 1989 zas knižka A Turn in the South (Na otočku na Juhu), ktorá je reportážou z jeho cesty po južanských štátoch USA a pojednáva okrem iného o rasizme a dedičstve tamojšej otrokárskej spoločnosti.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky spoločnosti BBC.

Viac k témam: spisovateľ, úmrtie, Vidiadhar Surajprasad Naipaul
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo veku 85 rokov zomrel držiteľ Nobelovej ceny, britský spisovateľ V. S. Naipaul © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Zomrel izraelský spisovateľ Amos Oz, ktorý bol aj politickým aktivistom

„Smútime za Amosom Ozom, vynikajúcim izraelským básnikom a spisovateľom, ktorý bol zvučným hlasom mieru,“ uviedla v piatok delegácia EÚ v Izraeli. JERUZALEM 28. decembra (WebNoviny.sk) – V Jeruzaleme v piatok zomrel vo veku 79 rokov známy izraelský spisovateľ Amos Oz, ktorý bojoval s rakovinou. Oznámila to na Twitteri jeho dcéra Fania Oz-Salzberger. Amos Oz bol

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *