pondelok , 17 december 2018
Home / EKONOMIKA / Odborári nesúhlasia so zaokrúhľovaním dôchodkového veku na mesiace podľa návrhu Most-Híd

Odborári nesúhlasia so zaokrúhľovaním dôchodkového veku na mesiace podľa návrhu Most-Híd

BRATISLAVA 10. augusta (WebNoviny.sk) – Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR zásadne nesúhlasí s návrhom zaokrúhľovania zvyšovania dôchodkového veku na mesiace, ktorý do parlamentu predložili poslanci NR SR za stranu Most-Híd.

Neovplyvniteľné parametre

„Aj keď návrh zákona odstraňuje skutočnosť, že pracujúci človek nevie, kedy dosiahne dôchodkový vek, ponechal rovnaký mechanizmus zvyšovania dôchodkového veku ako v súčasnosti platnom zákone, s posunutím referenčného obdobia a zaokrúhľovaním na mesiace,“ uviedli odborári počas pripomienkového konania k návrhu novely zákona o sociálnom poistení od zákonodarcov za Most-Híd.

Zvyšovanie dôchodkového veku je podľa odborárov určené parametrami, ktoré jednotlivec nemôže ovplyvniť a nikto jednoznačne nevie, ako sa budú vyvíjať v budúcnosti.

Odporúčame:
Most-Híd si po kritike SNS bráni Cséfalvayovú, Smer-SD nechce ďalšie napätie v koalícii

Pokračovanie v trende zvyšovania dôchodkového veku považuje KOZ za neprijateľné a aj preto opätovne žiada prijatie zákona o určení stropu zvyšovania dôchodkového veku na hranici 64 rokov.

„Táto veková hranica pre vznik nároku na starobný dôchodok je podľa názoru väčšiny zamestnancov, ktorých KOZ SR reprezentuje, maximom z hľadiska fyzického zdravotného stavu väčšiny obyvateľstva aj z hľadiska jej mentálnej akceptovateľnosti,“ tvrdí odborárska konfederácia.

Medzery v systéme

Národná banka Slovenska (NBS) upozornila na to, že pri stanovení dôchodkového veku na roky a mesiace môžu v niektorých prípadoch nastať problematické situácie. Ak sa totiž dôchodkový vek bude odvíjať od dátumu narodenia poistenca pripadajúceho na konkrétny deň v kalendárnom mesiaci, podľa NBS je potrebné mať stanovené pravidlá na určenie presného dňa dovŕšenia dôchodkového veku poistenca v situáciách, keď sa deň narodenia poistenca nemusí zhodovať s dňom, v ktorom by mal dovŕšiť dôchodkový vek.

Odporúčame:
Národná banka Slovenska upozorňuje na spoločnosť Minihotovost

Ako príklad centrálna banka uvádza narodenie poistenca 31. dňa v kalendárnom mesiaci a dátum dovŕšenia dôchodkového veku by mal pripadnúť na mesiac, ktorý nemá 31 kalendárnych dní.

Negatívny vplyv

Ministerstvo práce a sociálnych vecí odporúča upustiť od návrhu zaokrúhľovania zvyšovania dôchodkového veku na mesiace, ktorý do parlamentu predložili poslanci NR SR za stranu Most-Híd. Zmena súčasného mechanizmu predlžovania dôchodkového veku by podľa rezortu mala v krátkodobom horizonte negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy.

„Napríklad v roku 2019 predpokladáme zníženie úspory o cca 6,7 mil. eur oproti súčasnému právnemu stavu,“ tvrdí ministerstvo práce v stanovisku k návrhu novely zákona o sociálnom poistení od poslancov za stranu Most-Híd.

Odporúčame:
Starobné dôchodky na Slovensku medziročne stúpli, seniori dostávali priemerne vyše 442 eur

Rezort práce a sociálnych vecí upozorňuje na to, že zaokrúhľovaním na mesiace sa rast dôchodkového veku v krátkodobom horizonte spomaľuje, úmerne čomu sa predlžuje dĺžka poberania dôchodkov.

„Podľa predloženého návrhu sa dôchodkový vek v roku 2019 nezvyšuje o dva mesiace, ale je stanovený na 62 rokov a 6 mesiacov, čím medzi súčasným a navrhovaným mechanizmom vzniká od roku 2017 rozdiel v dĺžke dôchodkového veku 20 dní,“ uviedlo ministerstvo.

Podľa strednej dĺžky dožitia

Poslanci NR SR za stranu Most-Híd navrhujú, aby bol vek odchodu do dôchodku na Slovensku známy päť rokov dopredu. Podľa ich návrhu by sa pritom penzijný vek nemal stanovovať na roky a dni, ako je to v súčasnosti, ale na roky a mesiace, čím bude dôchodkový vek viac zapamätateľný.

Návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý parlament na júnovej schôdzi posunul do druhého čítania, penzijný vek na budúci rok určuje na 62 rokov a 6 mesiacov a v ďalších štyroch rokoch ho každoročne zvyšuje o dva mesiace. Už v budúcom roku by sa určil vek odchodu do dôchodku na rok 2024, a to podľa vývoja strednej dĺžky dožitia tej časti populácie, ktorá sa dožíva dôchodkového veku.

Odporúčame:
Minister Richter si je istý skorým zavedením preddôchodku, ministerstvo financií však nesúhlasí

Parlament ešte v roku 2012 za vlády Roberta Fica schválil mechanizmus, podľa ktorého sa od roku 2017 automaticky zvyšuje vek odchodu do dôchodku podľa strednej dĺžky dožitia. V tomto roku tak idú ľudia do dôchodku v 62 rokoch a 139 dňoch a v budúcom roku sa vek odchodu do penzie predĺži na 62 rokov a 202 dní.

Vek odchodu do dôchodku sa upravuje vždy len na jeden rok dopredu. „V praxi to napríklad znamená, že 60-ročný človek ešte stále nevie, kedy bude môcť ísť do dôchodku,“ upozorňujú poslanci za Most-Híd.

Viac k témam: Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR, Ministerstvo práce a sociálnych vecí, Most-Híd, Národná banka Slovenska (NBS), NR SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Odborári nesúhlasia so zaokrúhľovaním dôchodkového veku na mesiace podľa návrhu Most-Híd © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Prieskum ukázal, že Slováci sa hádajú aj pre domáce financie

Ku konfliktom kvôli financiám dochádza najčastejšie u ľudí vo veku medzi 18 až 24 rokmi, 31 % respondentov uviedlo, že sa háda aspoň raz mesačne. BRATISLAVA 16. decembra (WebNoviny.sk) – Pre 12 % Slovákov bez dlhov sú domáce financie častým zdrojom konfliktov.V prípade ľudí so záväzkami po splatnosti sa s častými hádkami kvôli domácemu rozpočtu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *