streda , 14 november 2018
Home / EKONOMIKA / Brusel predpovedá nárast ekonomiky Slovenska, očakáva však aj rast miezd a zdražovanie potravín

Brusel predpovedá nárast ekonomiky Slovenska, očakáva však aj rast miezd a zdražovanie potravín

BRUSEL 12. júla (WebNoviny.sk) – Slovenská ekonomika by mala podľa predpovede Európskej komisie (EK) v tomto a budúcom roku posilniť zhodne o zhruba 4 percentá, pričom hlavným motorom rastu pravdepodobne budú súkromná spotreba a investície.

EK v letnej prognóze, ktorú zverejnila vo štvrtok, ďalej uviedla, že rast investícií by mal v tomto roku kulminovať. Investície sa podľa nej zvýšia hlavne v automobilovom priemysle a ich objem podporia aj niektoré rozsiahle projekty v rámci verejnej infraštruktúry.

Čerpanie financií z eurofondov

Investičná aktivita na Slovensku však podľa EK zostane silná aj v budúcom roku vďaka väčšiemu čerpaniu financií z eurofondov.

Komisia predpokladá, že zahraničný obchod bude k ekonomickému rastu SR prispievať pozitívne, keďže export profituje z rozšírenia výrobnej kapacity automobilového odvetvia. Dodáva však, že sa zvýšila neistota v súvislosti s vývojom globálneho obchodu.

Odporúčame:
Francúzi a Španieli chcú vytvoriť podnik v logistike, musí to však schváliť Európska komisia

Disponibilné príjmy slovenských domácností podľa prognózy sa reálne zvýšia, keďže zlepšenie situácie na trhu práce a rast miezd by mali prevážiť nad vplyvom rastúcej inflácie.

Rast miezd aj výdavkov

Inflácia na Slovensku podľa predpovede EK bude v tomto roku vo výške 2,6 percenta, čo bude odzrkadlením rastu miezd a vysokých výdavkov domácností. Komisia očakáva, že k celkovému rastu spotrebiteľských cien bude prispievať predovšetkým zdražovanie služieb a potravín.

V budúcom roku by sa slovenská inflácia mala trochu spomaliť, ale aj tak pravdepodobne zostane nad hranicou 2 percentá.

Viac k témam: ekonomika SR, Európska komisia (EK), mzdy, Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk – Brusel predpovedá nárast ekonomiky Slovenska, očakáva však aj rast miezd a zdražovanie potravín © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Dynamika slovenskej ekonomiky sa zrýchľuje, v treťom kvartáli hrubý domáci produkt stúpol o 4,6 %

Medzikvartálne si v treťom štvrťroku ekonomika na Slovensku polepšila o 1,1 %. BRATISLAVA 14. novembra (WebNoviny.sk) – Dynamika slovenskej ekonomiky sa zrýchľuje. Podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu SR (ŠÚ) totiž v treťom štvrťroku medziročne hrubý domáci produkt Slovenska stúpol v stálych cenách o 4,6 %, kým v druhom kvartáli ekonomika rástla o 4,5 %, keď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *