piatok , 22 február 2019
Home / EKONOMIKA / Brusel predpovedá nárast ekonomiky Slovenska, očakáva však aj rast miezd a zdražovanie potravín

Brusel predpovedá nárast ekonomiky Slovenska, očakáva však aj rast miezd a zdražovanie potravín

BRUSEL 12. júla (WebNoviny.sk) – Slovenská ekonomika by mala podľa predpovede Európskej komisie (EK) v tomto a budúcom roku posilniť zhodne o zhruba 4 percentá, pričom hlavným motorom rastu pravdepodobne budú súkromná spotreba a investície.

EK v letnej prognóze, ktorú zverejnila vo štvrtok, ďalej uviedla, že rast investícií by mal v tomto roku kulminovať. Investície sa podľa nej zvýšia hlavne v automobilovom priemysle a ich objem podporia aj niektoré rozsiahle projekty v rámci verejnej infraštruktúry.

Čerpanie financií z eurofondov

Investičná aktivita na Slovensku však podľa EK zostane silná aj v budúcom roku vďaka väčšiemu čerpaniu financií z eurofondov.

Komisia predpokladá, že zahraničný obchod bude k ekonomickému rastu SR prispievať pozitívne, keďže export profituje z rozšírenia výrobnej kapacity automobilového odvetvia. Dodáva však, že sa zvýšila neistota v súvislosti s vývojom globálneho obchodu.

Odporúčame:
Francúzi a Španieli chcú vytvoriť podnik v logistike, musí to však schváliť Európska komisia

Disponibilné príjmy slovenských domácností podľa prognózy sa reálne zvýšia, keďže zlepšenie situácie na trhu práce a rast miezd by mali prevážiť nad vplyvom rastúcej inflácie.

Rast miezd aj výdavkov

Inflácia na Slovensku podľa predpovede EK bude v tomto roku vo výške 2,6 percenta, čo bude odzrkadlením rastu miezd a vysokých výdavkov domácností. Komisia očakáva, že k celkovému rastu spotrebiteľských cien bude prispievať predovšetkým zdražovanie služieb a potravín.

V budúcom roku by sa slovenská inflácia mala trochu spomaliť, ale aj tak pravdepodobne zostane nad hranicou 2 percentá.

Viac k témam: ekonomika SR, Európska komisia (EK), mzdy, Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk – Brusel predpovedá nárast ekonomiky Slovenska, očakáva však aj rast miezd a zdražovanie potravín © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Európska komisia by mala pozastaviť Dankov osobitný odvod, tvrdí Zväz obchodu Slovenska

Zákon platí od začiatku roka 2019 aj napriek tomu, že ho prezident Andrej Kiska nepodpísal. BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) – Európska komisia by mala pozastaviť účinnosť zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov, ktorý presadila SNS. Pozastavenie účinnosti zákona “Podľa informácií, ktoré ja mám, do konca marca by Európska komisia mala vydať predbežné opatrenie na pozastavenie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *