pondelok , 19 november 2018
Home / EKONOMIKA / Ministri schválili 700-miliónovú pôžičku od Enelu, využije sa na dostavbu Mochoviec

Ministri schválili 700-miliónovú pôžičku od Enelu, využije sa na dostavbu Mochoviec

BRATISLAVA 11. júla (WebNoviny.sk) – Vládny kabinet v stredu odsúhlasil poskytnutie pôžičky od talianskej spoločnosti Enel, ktorá vlastní 33-percentný podiel v Slovenských elektrárňach, vo výške 700 miliónov eur.

Táto pôžička bude použitá výlučne na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

Samozrejme to má aj nejaké podmienky a my tiež ako Slovenská republika evidujeme nejaké pohľadávky voči Slovenským elektrárňam, ktoré ešte nemáme kvantifikované, pretože ešte neprebehli súdne spory o Vodnú elektráreň Gabčíkovo. Čiže dostaneme sa na úroveň akcionárskeho úveru, čiže ako keby aj Slovenská republika poskytovala akcionársky úver,“ povedal po rokovaní vlády minister hospodárstva Peter Žiga bez ďalších podrobností. Materiál, ktorý vláda schválila, je utajovaný.

Odporúčame:
Pellegrini potvrdil termín dostavby 3. bloku elektrárne v Mochovciach, rozpočet by sa nemal meniť

Rozpočet na dostavbu dvoch mochoveckých jadrových blokov v objeme 5,4 miliardy eur by mal byť podľa premiéra už zachovaný. Po kontrole v Atómovej elektrárne Mochovce to uviedol premiér Peter Pellegrini. „Zhruba 4,9 miliardy eur je už zazmluvnených a 4,5 miliardy aj vyplatených,“ doplnil Pellegrini, ktorý upozornil, že pôžička od Enelu neznamená navýšenie rozpočtu dostavby dvoch mochoveckých jadrových blokov. Práve talianska skupina, ktorá v minulosti vlastnila 66-percentný podiel Slovenských elektrární, bola priamo zodpovedná za dostavbu Mochoviec.

Slovenské elektrárne produkujú vyše 70 percent z celkovej výroby elektriny na území Slovenska. Prevádzkujú energetické zdroje s inštalovaným výkonom vyše 4 100 megawattov. Vlastnia 31 vodných, dve atómové, dve tepelné a dve solárne elektrárne. Vlastníkom akcií Slovenských elektrární sú Slovenská republika s podielom 34 % a spoločnosť Slovak Power Holding BV s podielom 66 %. V nej má 50-percentný podiel Energetický a průmyslový holding. Ďalších 50 percent je vo vlastníctve skupiny Enel.

Zdroj: Webnoviny.sk – Ministri schválili 700-miliónovú pôžičku od Enelu, využije sa na dostavbu Mochoviec © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Slováci by sa už nemali skladať na podporu ťažby uhlia, budúcnosť Hornej Nitry rieši nielen Žiga

Ministerstvo hospodárstva by malo onedlho predstaviť akčný plán pre región hornej Nitry. BRATISLAVA 19. novembra (WebNoviny.sk) – Slovenské domácnosti by sa o päť rokov mali prestať skladať na podporu ťažby domáceho uhlia. Skorší termín nie je reálny Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu by sa totiž na Slovensku mala v roku 2023 ukončiť platnosť všeobecného hospodárskeho

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *