utorok , 13 november 2018
Home / SVET / Kanada chce viesť výcvik jednotiek NATO v Iraku, Trump začal summit verbálnym útokom voči Nemecku

Kanada chce viesť výcvik jednotiek NATO v Iraku, Trump začal summit verbálnym útokom voči Nemecku

BRUSEL 11. júla (WebNoviny.sk) – Kanada chce viesť novú vojenskú misiu Severoatlantickej aliancie (NATO) zameranú na výcvik v Iraku. Kanadský premiér Justin Trudeau tiež ponúkol v tejto súvislosti 250 vojakov a niekoľko helikoptér.

Politik v stredu na summite v Bruseli vyhlásil, že je dôležité vybudovať odolnosť krajiny voči extrémistickej skupine Islamský štát (IS). „Musíme budovať demokraciu a posilniť ju,“ dodal.

Platenie Rusku považuje Trump za nevhodné

Americký prezident Donald Trump zas odštartoval návštevu summitu NATO verbálnym útokom voči Nemecku, ktoré označil za „ruského otroka„. Uviedol to v spojitosti s plánovaným ruským plynovodom Nord Stream 2, ktorý by zdvojnásobil objem zemného plynu prepravovaného priamo do Nemecka z nových ložísk na Sibíri.

Odporúčame:
Trump žiada 12 krajín o vyššie investície do obrany, Slovensko na summite NATO zastupuje Kiska

Mali by sme vás chrániť pred Ruskom, no platenie miliónov dolárov Rusku považujem za veľmi nevhodné,“ vyjadril sa počas raňajok s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Trump takisto vyzval alianciu, aby sa bližšie pozrela na tento projekt. USA a niektoré členské štáty Európskej únie pritom varujú, že Rusko by tak mohlo získať väčší vplyv v západnej Európe.

Merkelová obhajovala nezávislosť Nemecka

Nemecká kancelárka Angela Merkelová obhajovala nezávislosť svojej krajiny v súvislosti s výrokmi amerického prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorého Berlín koná pod vplyvom Ruska. Kancelárka cestou na summit NATO v Bruseli poznamenala, že vyrastala v komunistickom Východnom Nemecku.

Bez spomenutia Trumpových výrokov v stredu novinárom povedala: „Sama mám skúsenosti s časťou Nemecka ovládanou Sovietskym zväzom a som dnes veľmi šťastná, že sme v mieri zjednotení ako Nemecká spolková republika a môžeme si tak určovať vlastnú politiku a robiť vlastné rozhodnutia, čo je veľmi dobré„.

Viac k témam: Donald Trump, Justin Trudeau, NATO, summit NATO
Zdroj: Webnoviny.sk – Kanada chce viesť výcvik jednotiek NATO v Iraku, Trump začal summit verbálnym útokom voči Nemecku © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Francúzsko zabránilo už šiestim teroristickým útokom, posledným cieľom bol aj prezident

Teroristická hrozba vo Francúzsku ostáva podľa ministra vnútra vysoká. PARÍŽ 13. novembra (WebNoviny.sk) – Francúzske bezpečnostné sily už tento rok zmarili šesť teroristických útokov. V utorok to oznámil francúzsky minister vnútra Christophe Castaner. Vyjadril sa tak v deň, keď si krajina pripomína tretie výročie krvavých útokov v Paríži z 13. novembra 2015, ktoré si vyžiadali

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *