piatok , 22 február 2019
Home / SLOVENSKO / Slovensko bude mať ako prvá krajina EÚ stíhačky F-16 Block 70/72, Američanom zaplatíme vyše miliardu

Slovensko bude mať ako prvá krajina EÚ stíhačky F-16 Block 70/72, Američanom zaplatíme vyše miliardu

BRATISLAVA 11. júla (WebNoviny.sk) – Najmodernejšie americké stíhačky typu F-16 Block 70/72 budú novou akvizíciou Vzdušných síl Ozbrojených síl SR. Materiál na odporúčanie rezortu obrany v stredu odobrila vláda SR s tým, že americké stroje sú pre Slovensko lepšou variantou v porovnaní so švédskymi Gripenmi. Na 14 nových kusov nadzvukových lietadiel plánuje vláda utratiť viac ako jednu miliardu eur.

V konečnej sume, ktorá však stále nie je známa, by v nej mali byť započítané aj sprievodné výdavky, ako sú napríklad výcvik pilotov, infraštruktúra či munícia. Stíhačky F-16 Block 70/72 sú najnovšou verziou, Slovensko bude navyše prvou krajinou v rámci Európskej únie, ktorá bude mať tieto stroje vo výzbroji.

Výhodná možnosť

„Z analýzy obmeny taktických stíhacích lietadiel a pri zohľadnení všetkých faktorov, akými je nákup lietadiel, munícia, náklady na výcvik na pilotov a pozemný personál, logistické zabezpečenie, dobudovanie infraštruktúry, dodacie lehoty a ďalších nákladov na prevádzkovanie a pripadnú modernizáciu, s perspektívou používania nového taktického stíhacieho lietadla za horizont 2040 vyplýva, že je výhodnejšie obstaranie 14 lietadiel F-16 Block 70/72,“ uvádza sprievodný materiál, ktorý je dostupný na oficiálnej webovej stránke Úradu vlády SR.

Odporúčame:
Postup Pellegriniho vlády je neseriózny, tvrdí SaS a žiada odklad rozhodnutia o nákupe stíhačiek

„Na základe dôkladných analýz sme vybrali to najlepšie riešenie, pretože ide o špičkové moderné stroje, ktoré z hľadiska ceny, kvality a spôsobilostí, ako aj toho, čo si môžeme ako krajina dovoliť, nemajú konkurenciu,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš (SNS) po rokovaní vlády. Zároveň poďakoval americkej, ako aj švédskej vláde, za seriózne ponuky a rokovania.

Švédska verzia bola lacnejšia

Obstaranie amerických lietadiel je podľa bezpečnostných analytikov a politickej opozície zbytočné, pretože slovenskí piloti vzlietajú iba na ochranu vzdušného priestoru. Podľa odborníkov je tiež švédska verzia lacnejšia. Navyše Slovensko je stále závislé na prevádzke ruských Mig-29, pri ktorých platí desiatky miliónov eur ročne za prevádzku.

Americké stroje F-16 vie výrobca dodať do 36 mesiacov od podpísania príslušných kontraktov, kým Švédi deklarujú 20 mesiacov. Slovensko má abonentnú zmluvu na prevádzku Migov do konca roka 2019, v prípade využitia opcie sa dá predĺžiť o jeden rok, v prípade americkej definitívy by tak museli prísť ďalšie rokovania s ruskou stranou.

Odporúčame:
Ministerka Matečná sa v stíhačkach nevyzná, ale porovnala si oba stroje a dôveruje Gajdošovi

Zaujímavosťou zverejneného materiálu bola časť s informáciou o dobudovaní podporného centra pre švédske Gripeny, ktoré ponúkal ich výrobca Saab, pretože donedávna kompetentní na Ministerstve obrany SR tvrdili, že o tejto možnosti neboli oficiálnou cestou informovaní.

Viac k témam: Ministerstvo obrany SR, Ozbrojené sily SR, Peter Gajdoš, Peter Pellegrini, stíhačky F-16 Block 70/72, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko bude mať ako prvá krajina EÚ stíhačky F-16 Block 70/72, Američanom zaplatíme vyše miliardu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vyše tisíc ľudí si v Nitre tichým pochodom pripomenulo Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú

Dav ľudí na čele s transparentom #All for Jan prešiel od budovy Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, na ktorej Ján Kuciak aj Martina Kušnírová študovali, cez pešiu zónu až na Svätoplukovo námestie. NITRA 21. februára (WebNoviny.sk) – Vyše tisíc ľudí si v Nitre prišlo uctiť pamiatku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *