utorok , 19 marec 2019
Home / SLOVENSKO / Premiér Pellegrini bude zasadať na summite v Bruseli, témami bude migrácia i americké clá

Premiér Pellegrini bude zasadať na summite v Bruseli, témami bude migrácia i americké clá

BRATISLAVA 27. júna (WebNoviny.sk) – Migrácia, reforma azylového systému známa ako Dublinský dohovor, americké clá a európske protiopatrenia či spolupráca medzi EÚ a Severoatlantickou alianciou (NATO) budú hlavnými témami zasadnutia Európskej rady v Bruseli, ktoré sa koná vo štvrtok a v piatok.

Poslancov európskeho výboru NR SR o tom v utorok informoval premiér Peter Pellegrini, ktorý bude Slovensko na summite zastupovať.

Slovensko proti kvótam na migrantov

Pellegrini zdôraznil, že na bode o lepšej ochrane vonkajších hraníc je pomerne široký konsenzus. Vyslovíme sa aj za boj proti pašerákom a za lepšiu činnosť zodpovedných agentúr, teda Frontexu. Pellegrini podľa vlastných slov neľutuje, že sa v nedeľu nezúčastnil na minisummite o migrácii, podľa neho toto stretnutie zvolané Európskou komisiou neprinieslo žiadne zásadné výsledky.

Odporúčame:
Robia marketingové tlačovky namiesto reálnych opatrení, obula sa saskárka do Pellegriniho a Žigu

V reforme azylového systému nemožno očakávať dosiahnutie dohody. Slovensko sa vysloví proti povinnému rozdeľovaniu migrantov. Takisto trváme na tom, aby akákoľvek dohoda o Dubline sa dosiahla konsenzom, nie väčšinovým hlasovaním. Pellegrini razantne odmietol sankcie pre krajiny, ktoré odmietajú kvóty.

Zdôraznil, že v prepočte na obyvateľa dávame do rôznych fondov niekedy viac ako iné krajiny. Takisto sme pripravení prispieť do fondov či Frontexu technikou, peniazmi, či vyslaním policajtov.

Spolupráca EÚ a NATO

Pomerne veľký konsenzus panuje v téme bezpečnosti a obrany. Slovensko privíta pokrok medzi Európskou úniou a NATO a vyzveme na prehĺbenie spolupráce. Trváme na tom, že posilnená spolupráca v oblasti obrany (PESCO) nie je duplicitou NATO, ale európskym pilierom.

Odporúčame:
Korčok ocenil spoluprácu Európskej únie a NATO, Slovensko podporí aj boj s hybridnými hrozbami

V nadväznosti na chemický útok v Británii zo začiatka tohto roka by mali lídri prijať deklaráciu o hybridných hrozbách a odobriť reštriktívne opatrenia voči použitiu chemických zbraní.

Dôležitou témou aj clá

Veľkou témou bude aj obchod, konkrétne clá, ktoré USA uvalili na dovoz hliníka a ocele. Pellegrini poslancov informoval, že na firmy ako napríklad U.S. Steel Košice by tieto clá nemali mať veľký dopad, keďže nie sú závislé od vývozu do USA.

„Spojené štáty sú dovozcom hliníka, zdražujú tak hliník sami sebe. Jeden vedia vyrobiť, osem musia doviezť. Dobre tomuto rozhodnutie nerozumieme, ale rešpektujeme to,“ povedal s tým, že väčším rizikom pre Slovensko by boli clá na autá. O tých už písal prezident Donald Trump.

Odporúčame:
Trump popiera, že dôvodom presunu výroby Harley-Davidson za hranice USA sú clá

O clách na autá by sa mohlo v Bielom dome rozhodnúť na jeseň, dotklo by sa to aj automobiliek na Slovensku, ale ten dopad by podľa premiéra nebol značný, vplyv na tempo rastu HDP by bol 0,05 až 0,12 percentuálneho bodu.

„Je nepríjemné, ak budeme pokračovať v tejto obchodnej vojne. Dostaneme sa do špirály, z ktorej sa veľmi ťažko bude vystupovať. Verím, že USA to môžu prehodnotiť a vrátiť sa k tomu, že pre Európsku úniu dajú ešte trvalú výnimku. Automaticky by sme naše protiodvetné opatrenia stiahli,“ dodal premiér.

Rokovania o brexite

Premiéri a prezidenti sa budú venovať aj rokovaniam o brexite. Podporíme hlavného európskeho vyjednávača Michela Barniera. Pokiaľ ide o otvorenú hranicu medzi Írskom a Severným Írskom, podporíme také riešenie, s ktorým budú Íri súhlasiť.

Odporúčame:
Mayová by mala byť pripravená na odchod z Európskej únie bez dohody, tvrdia stúpenci brexitu

Premiér Peter Pellegrini sa vo štvrtok a piatok zúčastní na riadnom zasadnutí Európskej rady. V stredu ešte pôjde do Štrasburgu na zasadnutie Rady Európy, v sobotu ho zase čakajú rokovania v Paríži.

Viac k témam: brexit, clá, Donald Trump, Európska únia, kvóty utečencov, migranti, NATO, Peter Pellegrini, Rada Európy, Slovensko, summit, U.S. Steel, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Premiér Pellegrini bude zasadať na summite v Bruseli, témami bude migrácia i americké clá © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Harabin vraj uvažuje o sťažnosti na ústavný súd, chce vyzbierať dôkazy o nezákonnosti volieb prezidenta

Neúspešný kandidát na post prezidenta Štefan Harabin žiada informácie od občanov urgentne, pretože na podanie prípadnej sťažnosti má už iba niekoľko dní BRATISLAVA 19. marca (WebNoviny.sk) – Neúspešný kandidát na post prezidenta Štefan Harabin prostredníctvom sociálnej siete Facebook vyzval ľudí, aby mu poslali čo najskôr prípadné podozrivé informácie, ktoré by mohli naznačovať porušenie zákona počas

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *