utorok , 19 jún 2018
Home / EKONOMIKA / Ekonomika Slovenska / Schválili návrh Smeru o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ŤZP, novela prinesie viaceré zmeny

Schválili návrh Smeru o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ŤZP, novela prinesie viaceré zmeny

BRATISLAVA 13. júna (WebNoviny.sk) – Poslanci schválili v stredu novelu zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia (ŤZP). Legislatívna úprava prináša viaceré zmeny.

Ako uviedol v pondelok na tlačovej konferencii predseda Smeru-SD a poslanec NR SR Robert Fico, sadzba za hodinu osobnej asistencie sa zvýši o jedno euro z pôvodného návrhu 2,82 eura na 3,82 eura. „Sme všetci presvedčení, že takéto navýšenie sadzby za hodinu osobnej asistencie trochu zatraktívni toto náročné povolanie,“ povedal.

Príspevok na opatrovanie porastie

Zvýši sa aj hranica ochrany príjmu fyzickej osoby s ŤZP pri príspevku na opatrovanie zo súčasného 1,7-násobku sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu na dvojnásobok. Porastie aj príspevok na opatrovanie v prípade, keď rodič v produktívnom veku opatruje svoje ŤZP dieťa, zo súčasných 49,8 eura mesačne na 100 eur.

Odporúčame:
Osoby s ŤZP neprídu o príspevok na kompenzáciu, ak podľa návrhu Bašistovej študujú v zahraničí

„Rušíme krátenie peňažného príspevku na opatrovanie, ak fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím navštevuje školské zariadenie v rozsahu viac ako 20 hodín týždenne,“ priblížil Fico. Úplne sa zruší limit príjmu pri peňažnom príspevku na osobnú asistenciu. V súčasnosti sa príspevok na osobnú asistenciu alikvotne kráti, ak príjem ŤZP – posudzovanej ako jednotlivca – presiahol štvornásobok životného minima.

Osoby s ŤZP neprídu o peniaze

Plénum odobrilo aj pozmeňujúci návrh predsedníčky parlamentného výboru pre sociálne veci Aleny Bašistovej (nezaradená). Obdobie, počas ktorého sa osoba s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) môže zdržiavať mimo územia SR bez toho, aby sa jej poskytovaný príspevok na kompenzáciu odňal a jeho výplata zastavila v prípade, ak sa takáto osoba zdržiava mimo pre štúdium, sa predĺži na 303 dní. Ako objasnila Bašistová, o príspevok prišli osoby vtedy, ak sa mimo SR zdržiavali viac ako 60 po sebe nasledujúcich dní.

„V tomto prípade zákon nezohľadňoval dôvod zdržiavania sa v zahraničí. Pre ŤZP osoby, ktoré sa zdržiavajú v zahraničí napríklad z dôvodu Erasmus pobytu alebo štúdia na VŠ v zahraničí (čo i len v ČR) bolo toto ustanovenie diskriminačné, keďže ich nútilo vybrať si medzi štúdiom alebo pre nich životne nevyhnutným príspevkom na osobnú asistenciu,“ zdôvodnila.

Viac k témam: peniaze, príspevky, Robert Fico, Smer-SD, ťažko zdravotne postihnutý
Zdroj: Webnoviny.sk – Schválili návrh Smeru o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ŤZP, novela prinesie viaceré zmeny © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ambulantné pohotovostné služby sa od júla skrátia, no podľa ministerky Kalavskej budú zabezpečené

K 1. júlu bude podľa šéfky rezortu pokrytých 80 až 87 % pevných bodov ambulantnej pohotovostnej služby. BRATISLAVA 18. júna (WebNoviny.sk) – Ambulantné pohotovostné služby (APS) budú od 1. júla tohto roka zabezpečené. Deklarovali to na tlačovej konferencii ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská a zástupcovia lekárov. Ako ozrejmila šéfka rezortu, v prvom kole výberových konaní bolo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *