štvrtok , 16 august 2018
Home / KULTÚRA / Knihy / Zomrel oceňovaný spisovateľ Philip Roth, slávu mu priniesol kontroverzný román

Zomrel oceňovaný spisovateľ Philip Roth, slávu mu priniesol kontroverzný román

NEW YORK 23. mája (WebNoviny.sk) – Vo veku 85 rokov zomrel americký spisovateľ Philip Roth. Oceňovaný autor skonal v utorok v noci v nemocnici v New Yorku.

Ako uviedol jeho literárny agent Andrew Wylie, rodák z Newarku v New Jersey zomrel v dôsledku kongestívneho srdcového zlyhania.

Philip Milton Roth

Philip Milton Roth sa narodil 19. marca 1933. Vo svojich dielach bol neúprosným satirikom a nekompromisným realistom, ktorý svojím priamym štýlom rozprávačstva o sexe, osude či smrti konfrontoval čitateľov. Svoj prvý úspech zaznamenal zbierkou poviedok Goodbye Columbus (1959, v češtine vyšla ako Sbohem, město C. a pět povídek, pozn. SITA), ktorá mu vyniesla Národnú knižnú cenu.

Najviac ho však do povedomia verejnosti dostal až jeho kontroverzný štvrtý román Portnoy’s Complaint (1969, v češtine vyšiel ako Portnoyův komplex). Za svoju kariéru napísal viac ako 30 kníh. Medzi jeho ďalšie diela patria napríklad romány The Ghost Writer (1979, v češtine vyšiel ako Elév), The Prague Orgy (1985, v češtine vyšiel ako Pražské orgie), Sabbath’s Theater (1995, v češtine vyšiel ako Sabbathovo divadlo), American pastoral (1997, v češtine vyšiel ako Americká idyla), Everyman/Ktokoľvek (2006), Rozhorčenie (2008), Pokorenie (2009) či Nemezis (2010).

Množstvo literárnych ocenení

Roth má na konte množstvo literárnych ocenení vrátane dvoch Národných knižných cien, druhú dostal za spomínaný Sabbath’s Theater, dvoch Cien amerických knižných kritikov, Man Booker International Prize či Pulitzerovej ceny, ktorú mu vyniesol zmienený román American Pastoral. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Viac k témam: Philip Roth, spisovateľ, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel oceňovaný spisovateľ Philip Roth, slávu mu priniesol kontroverzný román © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Spisovateľka Evita sa druhý raz vydala, jej manželom sa stal otec syna Jakuba

Spisovateľka v pondelok ráno prostredníctvom služby Instagram zverejnila svadobnú fotografiu. BRATISLAVA 18. júna (WebNoviny.sk) – Slovenská spisovateľka Evita Urbaníková sa cez víkend druhý raz vydala. Áno povedala svojmu partnerovi Pawlovi, ktorému koncom roka 2016 porodila synčeka Jakubka. O ruku ju požiadal po približne piatich rokoch vzťahu. Šťastnú novinku oznámila sama Evita prostredníctvom služby Instagram, kde v pondelok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *