piatok , 18 január 2019
Home / SLOVENSKO / Zástupcovia kresťanov sa pustili do poslancov, s interrupčným zákonom nemali prísť kotlebovci

Zástupcovia kresťanov sa pustili do poslancov, s interrupčným zákonom nemali prísť kotlebovci

BRATISLAVA 17. mája (WebNoviny.sk) – Konferencia biskupov Slovenska (KBS) nebude podľa jej hovorcu Martina Kramaru k novele interrupčného zákona, ktorú predložila Kotlebova Ľudová strana Naše Slovensko, vydávať výzvy ani pokyny.

Pochody za život nepriniesli zmenu

Ako povedal Kramara dnes pre agentúru SITA, na morálnej rovine je jasné, že cirkev sa stavia za ochranu života nenarodených. „Na rovine politického života majú kompetenciu politickí predstavitelia,“ uviedol.

Podľa Kramaru však treba s poľutovaním skonštatovať, že dva Národné pochody za život s obrovskou účasťou nepriniesli relevantnú zmenu. „Skutočnosť, že s agendou teraz vychádza politický subjekt, ktorý v oblasti ochrany ľudskej dôstojnosti nevystupuje konzistentne, je otázkou na spytovanie svedomia pre všetkých veriacich poslancov,“ zdôraznil Kramara.

Zástupcovia kresťanských organizácií dnes listom vyzývali poslancov NR SR na predkladanie a podporu návrhov zákonov, ktoré zlepšia ochranu života každého človeka. Vo výzve upozorňujú, že politické snahy, ktoré sú zacielené na obmedzenie alebo zákaz ničenia nenarodeného dieťaťa, sú nielen legitímne, ale v pravom zmysle slova primárne.

Základná spravodlivosť pre všetkých

Ich cieľom je totiž dosiahnutie základnej spravodlivosti pre všetkých členov spoločnosti. „Ľudský život sa začína počatím. Právo na život je prvé zo všetkých práv, bez neho niet ďalších ľudských práv. Právo na život je neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné. Nikto nemá právo siahnuť na život nevinného človeka,“ píšu vo výzve.

Odporúčame:
SaS nepodporí návrh kotlebovcov na sprísnenie interupcií, chcú sa vyhnúť ilegálnym potratom

„Pre totalitnú potratovú legislatívu sú už od roku 1957 nenarodené dieťa i jeho matka vystavené riziku umelého potratu. Bezpodmienečné právo dieťaťa na život je tak podriadené rozhodnutiu silnejšieho. Tým sa porušuje zásada chrániaca ľudskú integritu a dôstojnosť: Nikto nemá právo siahnuť na život nevinného človeka,“ uvádzajú kresťanskí aktivisti.

Plná zákonná ochrana nenarodeného dieťaťa ako jedinečnej ľudskej osoby je vraj naším politickým i občianskym dlhom, morálnou povinnosťou a najvážnejšou úlohou.

Vítajú každý krok k ochrane nenarodených

„Aktívna snaha o zákonnú ochranu práva na život pre každého človeka je v takom dominantnom postavení k ostatnej politickej agende ako samotné právo na život k ostatným ľudským právam,“ píšu aktivisti s tým, že preto vítajú a podporujú každý rozumný krok k zákonnej ochrane nenarodeného dieťaťa – bez ohľadu na politickú príslušnosť predkladateľov či podporovateľov.

„Každý legitímne zvolený politik má právo a povinnosť navrhovať, podporovať a schvaľovať také zákony, ktoré chránia život a dôstojnosť človeka. Ochrana, ba už aj pokus o ochranu, života nevinného človeka sú správne – bez ohľadu na to, kto ich realizuje. A tak ich treba podporovať,“ zdôrazňujú.

Ľudová strana Naše Slovensko chce zrušiť možnosť vykonávať interrupcie do 12 týždňov tehotenstva len na základe žiadosti ženy. Možné interrupcie by mali byť len v troch odôvodnených prípadoch.

V prípade ohrozenia života ženy a žena dá na interrupciu súhlas, ak žena otehotnela v dôsledku trestného činu, napríklad po znásilnení, tehotenstvo nepresahuje 12 týždňov a interrupcii nebránia zdravotné problémy ženy a žena o to sama požiada. Tretím prípadom je výnimka, keď ide o genetický chybný vývoj plodu a tehotenstvo nepresahuje 24 týždňov. O návrhu novely by mala NR SR rokovať v utorok.

Viac k témam: interrupcia, KBS Konferencia biskupov Slovenska, Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, Národná rada SR, potrat, Rímskokatolícka cirkev
Zdroj: Webnoviny.sk – Zástupcovia kresťanov sa pustili do poslancov, s interrupčným zákonom nemali prísť kotlebovci © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Mikloško a Mistrík neuvítali návrh Matoviča o spoločnom rokovaní troch kandidátov na prezidenta

Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič vyhlásil, že chce pozvať troch prezidentských kandidátov na spoločné rokovanie. Ide o Roberta Mistríka, Zuzanu Čaputovú a Františka Mikloška. BRATISLAVA 18. januára (WebNoviny.sk) – Návrh predsedu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča, že chce na spoločné rokovanie v najbližších dňoch pozvať troch

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *