utorok , 19 marec 2019
Home / SLOVENSKO / Televízia sa snaží spochybniť Ruskov podpis na zmenkách, Kočner kritizuje ich odborné stanovisko

Televízia sa snaží spochybniť Ruskov podpis na zmenkách, Kočner kritizuje ich odborné stanovisko

BRATISLAVA 16. apríla (WebNoviny.sk) – Na pôde Okresného súdu Bratislava V v pondelok pokračoval súdny spor o vyplatenie zmenky v hodnote viac ako osem miliónov eur. Vyplatenia sa v tomto prípade domáha spoločnosť Správa a inkaso zmeniek podnikateľa Mariána Kočnera. Žalovaným v prvom rade je bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko a v druhom rade spoločnosť Markíza Slovakia.

Práve Markíza v pondelok na súd predložila odborné vyjadrenie znalkyne, ktoré konštatuje, že podpisy na zmenkách nepripomínajú podpisy Pavla Ruska z obdobia roku 2000, keď boli podľa žalujúcej strany zmenky vystavené.

Odporúčame:
Pavol Rusko zostáva na slobode, prokurátor podal sťažnosť proti rozhodnutiu súdu

„My máme vážnu pochybnosť o tom, že tieto podpisy boli urobené v roku 2000,“ uviedol po skončení pojednávania pre médiá právny zástupca Markízy Tomáš Kamenec s tým, že predpoklad je, že podpisy na zmenkách boli vytvorené až v rokoch 2016 až 2017.

Kritika prístupu právnika Pavla Ruska

Kamenec zdôraznil, že nimi predložené odborné vyjadrenie bolo vypracované renomovanou znalkyňou v oblasti písmoznalectva. „Pavol Rusko sa nikdy nepodpísal v roku 2000 takým spôsobom, akým sú podpísané zmenky,“ uviedol Kamenec.

Na pojednávaní zároveň kritizoval prístup právneho zástupcu žalovaného v prvom rade, teda právnika Pavla Ruska, ktorý sa podľa neho správa ako žalujúca strana, keďže popiera a namieta dôkazy, ktoré by mohli byť k prospechu Ruska tak, že by nebol povinný zaplatiť žalovanú sumu.

Odporúčame:
Zástupcovia TV Markíza predložia ďalší posudok, ktorý spochybňuje Kočnerove zmenky

Ten mu odpovedal, že nemôže zastupovať klienta proti jeho vôli a spochybňovať jeho výpoveď, podľa ktorej priznal podpis zmeniek splatných po 15 rokoch v roku 2000. „Pavol Rusko sa snaží tento spor všemožne prehrať,“ povedal Kamenec s tým, že práve Rusko je pritom ten, kto dlhuje celú čiastku a Markíza je len ručiteľom. „Ak si Pavol Rusko myslí, že má zaplatiť Mariánovi Kočnerovi 8,3 milióna, nech mu ich zaplatí. S tým Markíza nemá žiaden problém,“ vyhlásil Kamenec.

Priznaním je dokazovanie zbytočné

Podľa žalujúcej strany je v súvislosti s tým, že Rusko priznal podpis zmeniek, dokazovanie autenticity podpisov zbytočné a ďalšie dokazovanie v tejto oblasti nehospodárne. „Ja sa podpisujem tiež dvoma tromi rozličnými spôsobmi,“ povedal pre médiá Marián Kočner. Argumentuje tiež tým, že protistrana predložila súdu zatiaľ len odborné vyjadrenie a nie znalecký posudok.

„Odborné stanovisko si môžete vycucať z prsta, nepoužívate na to znalecké razítko a znalec vlastne ničím neručí,“ zdôraznil. Súd pojednávanie odročil do 26. apríla za účelom vyhodnotenia návrhov strán na ďalšie dokazovanie vrátane návrhov na výsluchy svedkov.

Odporúčame:
Súd bude v kauze Kočnerových zmeniek pojednávať dva dni, chce vypočuť ďalších znalcov

Pavol Rusko pred súdom začiatkom februára priznal podpis štyroch zmeniek s tým, že „ak by som zmenky nepodpísal v roku 2000, nebola by TV Markíza“. Podľa Ruska je za celú situáciu zodpovedná jeho bývalá spoločníčka Silvia Volzová, ktorej vinou sa televízia dostala do exekúcie. „Ja som len naprával veci, ktoré ona spôsobila,“ uviedol s tým, že v súvislosti s exekúciou voči televízii vznikla otázka, či tým nebude postihnutá aj vysielacia licencia.

Televízia mohla vysielať ďalších 17 rokov

Podľa neho totiž hrozilo, že licencia ako nemajetkové právo prejde na spoločnosť Gamatex ako veriteľa, v dôsledku čoho by mohla byť licencia zrušená. Spôsob, ako tomu predísť, bol podľa Ruska kúpa spoločnosti Gamatex. Tá sa nakoniec udiala tým spôsobom, že 80 miliónov korún bolo vyplatených ihneď a ďalších 500 miliónov malo byť vyplatených neskôr, po splnení stanovených podmienok.

Podmienkami vyplatenia boli konkrétne predĺženie vysielacej licencie na ďalšie obdobie, zvýšenie hodnoty televízie ako aj zabezpečenie vlastníctva akcií jedným subjektom. „Podpis zmeniek nepoškodil Markízu, umožnil jej 17 rokov vysielať,“ povedal Rusko s tým, že návrh na spôsob kúpy Gamatexu mu prezentoval právnik Ernest Valko, ktorý bol vtedy aj podpredsedom licenčnej rady. Podľa Ruska ho práve on upozornil, že prechodom licencie na Gamatex by mohlo nakoniec dôjsť k jej zrušeniu.

Odporúčame:
Kočner vypovedal v kauze miliónovej zmenky, Ruskov právnik vníma celú vec ako možný podvod

Súd momentálne pojednáva tri samostatné spory. Jeden sa týka zmenky v hodnote 26 miliónov eur, zvyšné dva každý v hodnote viac ako osem miliónov. Pravosť zmeniek, špeciálne čas ich podpisu, spochybňuje v rámci súdnych konaní právny zástupca Markízy. Požaduje, aby boli zmenky podrobené skúmaniu zahraničnými expertmi, čo žalujúca strana odmieta. Zmenky mali byť pôvodne štyri, v prípade jednej ale žalobca nezaplatil súdny poplatok.

Viac k témam: Marián Kočner, Pavol Rusko, súd, TV Markíza
Zdroj: Webnoviny.sk – Televízia sa snaží spochybniť Ruskov podpis na zmenkách, Kočner kritizuje ich odborné stanovisko © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Mimoriadne výkony slovenských športovcov by mohli byť odmenené

Podľa návrhu zákona sa suma príspevku určí ako násobok priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR zverejnenej Štatistickým úradom SR za predchádzajúci kalendárny rok. BRATISLAVA 18. marca (WebNoviny.sk) – Odmeniť mimoriadne výkony športovcov, ktorí sa významnou mierou zaslúžili športovými úspechmi na významných medzinárodných športových podujatiach o propagáciu a dobré meno Slovenskej republiky v zahraničí,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *