piatok , 14 december 2018
Home / SVET / Britská premiérka obvinila Rusov z otrávenia agenta Skripaľa, tí hovoria o cirkusovom predstavení

Britská premiérka obvinila Rusov z otrávenia agenta Skripaľa, tí hovoria o cirkusovom predstavení

LONDÝN 12. marca (WebNoviny.sk) – Britská premiérka Theresa Mayová v pondelok v prejave na pôde britského parlamentu vyhlásila, že na základe doterajších poznatkov je „vysoko pravdepodobné„, že za otrávením bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa je Rusko.

Skripaľ a jeho déra Julia boli podľa Mayovej otrávení nervovo paralytickou látkou známou ako Novičok, ktorú vyrábala armáda Sovietskeho zväzu na konci Studenej vojny. To, že sa táto látka objavila na území Veľkej Británie, má podľa Mayovej len dve možné vysvetlenia – buď šlo o útok zo strany ruského štátu, alebo Rusko stratilo kontrolu nad vysoko nebezpečnou smrtiacou látkou, ktorú vlastní.

Nezákonné použitie sily

Mayová v pondelok informovala, že ruský veľvyslanec vo Veľkej Británii dostal čas do utorka večera, aby britskej vláde oznámil, ktorá z týchto dvoch možností je pravdivá. Ak sa potvrdí, že šlo o útok Ruska, britská vláda to bude považovať za „nezákonné použitie sily zo strany ruského štátu proti Spojenému kráľovstvu„, oznámila Mayová. „Takýto bezcharakterný pokus o vraždu nevinných civilistov na našom území nebudeme tolerovať,“ vyhlásila britská premiérka.

Odporúčame:
Po útoku na Skripaľa vyhľadalo vo Veľkej Británii zdravotnú pomoc viac ako 20 ľudí

Na vyhlásenie britskej premiérky zareagovalo ako prvé ruské ministerstvo zahraničných vecí, pričom jeho hovorkyňa označila Mayovej prejav za „cirkusové predstavenie„. Obvinenia zo strany Veľkej Británie sú „ďalšou informáciou a ďalšou politickou kampaňou, ktorá je založená na provokácii,“ vyhlásila hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharová.

Skripaľa s dcérou našli v bezvedomí

Skripaľa a jeho dcéru Juliu našli 4. marca v bezvedomí na lavičke v obchodnom dome v anglickom meste Salisbury. Obaja sú odvtedy v nemocnici v kritickom stave. V nemocnici je aj policajt, ktorý s nimi ako prvý po útoku prišiel do styku, ten však už komunikuje s okolím.

Skripaľa v roku 2004 v Rusku zatkli ako dvojitého agenta pracujúceho aj pre britské výzvedné služby. V roku 2006 ho obvinili, že od roku 1995 pracoval pre britské tajné služby a poskytoval im informácie o ruských tajných agentoch pôsobiacich v Európe. Odsúdili ho na 13 rokov, no po štyroch rokoch strávených za mrežami ho v roku 2010 prepustili v rámci výmeny špiónov medzi Ruskom a Spojenými štátmi.

Viac k témam: Rusko, Sergej Skripaľ, Theresa Mayová, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk – Britská premiérka obvinila Rusov z otrávenia agenta Skripaľa, tí hovoria o cirkusovom predstavení © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Krajiny najviac ohrozené globálnym otepľovaním opovrhujú významom klimatickej konferencie

Veľké a bohaté štáty sa totiž podľa nich rozhodli uprednostniť svoje ekonomické záujmy a záujem o životné prostredie išiel pri rokovaniach do veľkej miery bokom.KATOVICE 14.decembra (WebNoviny.sk) – Krajiny, ktoré sú najviac ohrozené dôsledkami globálneho otepľovania, predovšetkým zvyšovaním morskej hladiny, v piatok pohrozili, že nezahlasujú za záverečnú deklaráciu, ktorá by mala vzísť z klimatického summitu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *