piatok , 23 marec 2018
Home / KULTÚRA / Zomrel módny návrhár Hubert de Givenchy, vytvoril ikonické šaty z filmu Raňajky u Tiffanyho

Zomrel módny návrhár Hubert de Givenchy, vytvoril ikonické šaty z filmu Raňajky u Tiffanyho

PARÍŽ 12. marca (WebNoviny.sk) – Vo veku 91 rokov zomrel známy francúzsky návrhár a aristokrat Hubert de Givenchy. Prostredníctvom služby Instagram o tom informovala umelecká riaditeľka módneho domu, ktorý nesie jeho meno, Clare Waight Keller.

„Som hlboko zarmútená stratou úžasného muža a umelca, ktorého som mala tú česť stretnúť a spoznať odvtedy, čo som začala pracovať v Givenchy. Nielen že bol jednou z najvplyvnejších osobností módy, ktorej odkaz ovplyvňuje súčasný spôsob odievania, bol tiež jedným z najelegantnejších, najšarmantnejších mužov, akých som kedy stretla,“ uviedla.

Na smrť zakladateľa reagoval aj samotný módny dom Givenchy, ktorý v stanovisku uviedol, že bol „významnou osobnosťou francúzskej haute couture a džentlmenom, ktorý symbolizoval parížsky vkus a eleganciu viac ako pol storočia“.

Odporúčame:
Vo veku 99 rokov zomrel známy kazateľ Billy Graham, Trump ho nazval špeciálnym mužom

Hubert James Marcel Taffin de Givenchy sa narodil 20. februára 1927 v Beuavais na severe Francúzska. Ako 17-ročný opustil rodné mesto a v Paríži začal pracovať v módnom dome Jacquesa Fatha, pričom zároveň študoval kresbu na Národnej vysokej škole krásnych umení (École Nationale Supérieure des Beaux-Arts). V roku 1946 pracoval u Roberta Pigueta a o rok neskôr krátko Luciena Lelonga a následne Elsy Schiaparelli, v ktorej butiku sa prepracoval na post umeleckého riaditeľa.

V roku 1952 si založil vlastný módny dom Givenchy. Medzi jeho známe klientky patrili napríklad herečka Elizabeth Taylor, monacká kňažná Grace, americká prvá dáme Jackie Kennedy alebo herečka Audrey Hepburn, s ktorou začal spolupracovať v roku 1953 a stali sa dobrými priateľmi. Viacero svojich modelov poskytol napríklad do jej snímky Sabrina (1954) a vytvoril aj ikonické malé čierne šaty z Raňajok u Tiffanyho (1961).

Hubert de Givenchy patril spolu s Christianom Diorom a Yvesom Saint Laurentom do elitnej skupiny módnych návrhárov sídliacich v Paríži, ktorá pretvorila svet módy po druhej svetovej vojne. Bol priekopníkom konfekčnej módy pre ženy aj mužov. Svoj módny dom predal v roku 1988 luxusnému koncernu LVHM (Moët Hennessy Louis Vuitton). Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.givenchy.com.

 

Viac k témam: Hubert de Givenchy, móda, módny návrhár, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel módny návrhár Hubert de Givenchy, vytvoril ikonické šaty z filmu Raňajky u Tiffanyho © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Foto: Osobnosti Slovenska ocenili Krištáľovým krídlom, mimoriadnu cenu dostal aj Pavol Hammel

Tradične už vopred boli známi nositelia Mimoriadnej ceny za celoživotné dielo, získali ju spevák, gitarista a skladateľ Pavol Hammel a neurochirurg Juraj Šteňo BRATISLAVA 22. januára (WebNoviny.sk) – Najvýraznejšie a najúspešnejšie osobnosti spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života Slovenska ocenili v nedeľu večer na slávnostnom vyhlásení 21. ročníka cien Krištáľové krídlo. Počas galavečera, ktorý v

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *