Home / EKONOMIKA / Hrindová odišla z ministerstva pre málo kompetencií, komora sestier poslala Druckerovi výzvu

Hrindová odišla z ministerstva pre málo kompetencií, komora sestier poslala Druckerovi výzvu

BRATISLAVA 11. januára (WebNoviny.sk) – Dôvodom dobrovoľného odchodu ministerskej sestry Tatiany Hrindovej z postu riaditeľky odboru ošetrovateľstva na Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR bolo to, že dlhodobo nemala možnosť zlepšovať postavenie sestier a pôrodných asistentiek. Uviedla to vo štvrtok na tlačovej konferencii.

Vedenie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) preto vyzýva ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, aby novej ministerskej sestre posilnil kompetencie, aby mohla efektívnejšie koordinovať ošetrovateľstvo, prijímať zásadné opatrenia na zmeny slovenského ošetrovateľstva, ktoré pocítia nielen sestry a pôrodné asistentky, ale aj pacienti.

„Na túto pozíciu som vstupovala na vrchole svojich odborných, ale aj osobných síl a verila som tomu, že moje odborné skúsenosti, vedomosti napomôžu k tomu, aby sme hľadali riešenia na stabilizáciu sestier v zdravotníckom systéme,“ povedala vo štvrtok Hrindová. Dodala tiež, že rozhodnutie odísť sa rodilo dlho.

Hrindová naštartovala novú etapu komunikácie

„Asi pol roka som rozmýšľala, či sa mi napĺňajú, alebo nenapĺňajú predstavy, čo by ministerská sestra pre sestry na Slovensku mala priniesť. Postupne som prišla k záveru, že je potrebné pre budúcnosť slovenských sestier dať jasnú informáciu o tom, že nestačí mať pozíciu ministerskej sestry, ale je nevyhnutné naplniť jej obsah takými kompetenciami, ktoré v konečnom dôsledku prinesú zlepšenie postavenia sestier v spoločnosti, ale takisto zvýšenie atraktivity tohto povolania,“ vysvetlila.

Odporúčame:
Ortopedickí technici odmietajú navrhnutý cenník od VšZP, za ortézy chce doplatky v stovkách eur

Minister zdravotníctva zriadil odbor ošetrovateľstva krátko po svojom nástupe 15. júna 2016, pričom od 1. augusta 2016 do konca minulého roka mu šéfovala Tatiana Hrindová.

„Sme toho názoru, že Tatiana Hrindová, sa veľmi dobre zhostila pozície riaditeľky odboru ošetrovateľstva MZ SR. Podarilo sa jej zlepšiť nielen komunikáciu medzi sestrami a MZ SR, ale svojím pôsobením zároveň naštartovala novú etapu vnímania ošetrovateľstva na Slovensku,“ konštatovala prezidentka komory sestier Iveta Lazorová.

O sestrách rozhodovali iní odborníci

Komora sestier požiadala ministra zdravotníctva o pracovné stretnutie. „Žiaľ, šéf rezortu zdravotníctva zrejme pozíciu ministerskej sestry nepovažuje za až takú dôležitú, nakoľko si osobne doteraz nenašiel čas na to, aby si vypočul dôvody nespokojnosti Tatiany Hrindovej a hľadal riešenia,“ dodala prezidentka SK SaPA.

Lazorová verí, že Drucker nezriadil pozíciu ministerskej sestry „len naoko“ a má úprimný záujem zlepšiť postavenie sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku, ako aj podmienky pre pacientov.

Odporúčame:
Imunologické prehľady sa budú podľa Druckera aktualizovať, môžu za to infekčné ochorenia

Samotná Hrindová podľa jej slov nemala možnosť vstupovať do rozhodnutí, ktoré v konečnom dôsledku ovplyvňovali život sestier. „V pozícii ministerskej sestry som si nevedela zvyknúť na to, že o sestrách rozhodovali iní odborníci a ja som nemala možnosť ovplyvniť ich rozhodnutie. Nadobudla som pocit, že na MZ SR prevažuje názor niektorých politikov nad vecnou a odbornou argumentáciou. Takým príkladom môže byť, že ma neprizvali k riešeniu úloh týkajúcich sa ošetrovateľstva ako napríklad úprava organizácie riadenia v nemocniciach bez možnosti akceptovať názvoslovie pozícií a nariadenia v zmysle odborného usmernenia a podobne,“ vysvetlila bývalá ministerská sestra.

Neakceptované návrhy sestier

Ako povedal člen Rady a Prezídia SK SaPA Milan Laurinc, s odstupom času je potrebné konštatovať, že sa očakávania komory plné optimizmu nenapĺňajú, vo väčšine prípadov ostávajú návrhy a postrehy sestier a pôrodných asistentiek neakceptované. Ministerstvo je podľa neho nečinné práve tam, kde sa žiada okamžitý zásah, ako napríklad kontrola personálnych normatívov v oblasti riadenia ošetrovateľskej starostlivosti.

„Musím povedať, že ministerstvo zdravotníctva si zvolilo pozíciu takzvanej kompetenčne slabej ministerskej sestry, teda takej, ktorá je v zásade len tlmočníkom politiky ministerstva smerom k sestrám a pôrodným asistentkám. Jej status jej nedáva právo ovplyvňovať politické a iné zásadné otázky týkajúce sa ošetrovateľstva. Ministerská sestra má plniť úlohy ministerstva podľa rozhodnutí ministra, nie presadzovať záujmy sestier,“ dodal Laurinc.

Pozícia ministerskej sestry

Komora sestier dlhodobo upozorňovala na potrebu zriadenia pozície ministerskej sestry s patričnými kompetenciami. Bola to taktiež jedna z troch požiadaviek, ktorú SK SaPA požadovala od nového ministra zdravotníctva Tomáša Druckera.

Odporúčame:
Nemocnica v Nitre tvrdí, že 10 eur od tehotnej na urgente vybrala oprávnene

„V roku 2016 sme s potešením prijali informáciu o zriadení odboru ošetrovateľstva v organizačnej štruktúre Ministerstva zdravotníctva SR, čím sme dúfali, že sa významnejšie posilní účasť sestier a pôrodných asistentiek na riešení otázok v oblasti ošetrovateľstva a pôrodnej asistencie na Slovensku. Dúfali sme, že minister zdravotníctva Tomáš Drucker túto funkciu zriadi s patričnými kompetenciami a novej ministerskej sestre umožní robiť také zásadné zmeny v ošetrovateľstve a pôrodnej asistencii, ktorú budú pre sestry a pôrodné asistentky prijateľné. Žiaľ, stal sa pravý opak,“ uzavrela Lazorová. Ministerská sestra by mala mať podľa nej podobné kompetencie ako v Českej republike, kde môže vydávať nariadenia, vyhlášky, či podobné legislatívne rámce regulujúce ošetrovateľstvo a pôrodnú asistenciu.

Viac k témam: Ministerstvo zdravotníctva SR, SK SaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, Tomáš Drucker
Zdroj: Webnoviny.sk – Hrindová odišla z ministerstva pre málo kompetencií, komora sestier poslala Druckerovi výzvu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Smernica Európskej únie by mala urobiť poriadok v označení „eko“ a ochrániť zákazníkov pred zavádzaním

Rastúci počet „zelených“ označení na obaloch bez porovnávacích údajov je nielen neprehľadný, ale často aj zavádzajúci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *