streda , 2 decembra 2020
Home / SVET / Lockdown v Južnej Austrálii spôsobila lož zamestnanca pizzerie, jeho konanie bude mať následky

Lockdown v Južnej Austrálii spôsobila lož zamestnanca pizzerie, jeho konanie bude mať následky

20.11.2020 (Webnoviny.sk) – Južná Austrália vstúpila do prísneho celoštátneho lockdownu na základe klamstva muža pozitívne testovaného na ochorenie COVID-19. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na miestnu políciu.

Lockdown sa začal v stredu po tom, ako v štáte zaregistrovali 36 nových nakazených, vrátane prvých prípadov lokálneho prenosu od apríla.

Vznikne vyšetrovací tím

Vedenie štátu však k tomuto rozhodnutiu pristúpilo na základe klamstva muža o jeho spojení s miestnou pizzeriou. Ten totiž povedal, že si tam len zašiel kúpiť pizzu a nepriznal, že v prevádzke pracuje na zmeny.

Táto nepravdivá informácia viedla zdravotnícke úrady k presvedčeniu, že muž sa nakazil počas veľmi krátkeho kontaktu a teda, že tento kmeň vírusu je obzvlášť nákazlivý.

“Povedať, že zúrim, by bolo príliš mierne,” povedal v piatok novinárom k situácii premiér štátu Južná Austrália Steven Marshall s tým, že riešia, aké bude mať mužovo konanie následky.

Vznikne aj špeciálny vyšetrovací tím, ktorý má preskúmať okolnosti incidentu a overiť, či s ním nesúvisia nejaké porušenia zákonov.

Lockdown ukončia skôr

“Pracovali sme s predpokladom, že tento človek len jednoducho prišiel do pizzerie a po veľmi krátkom kontakte odišiel nakazený vírusom. Teraz vieme, že bol vo veľmi blízkom kontakte s inou osobou, u ktorej sa potvrdil pozitívny test na COVID-19. To podstatne zmenilo dynamiku,” vysvetlil juhoaustrálsky policajný komisár Grant Stevens s tým, že ak by tento človek povedal trasovaciemu tímu pravdu, nevstúpil by štát do šesťdňového lockdownu.

Po tom, ako úrady v piatok zaregistrovali len tri nové prípady, rozhodli sa lockdown ukončiť už v sobotu.

Austrália sa od začiatku pandémie spolieha na lockdowny, rozsiahle testovanie a trasovanie kontaktov, aby denné prírastky nakazených držala čo najbližšie nuly. Dosiaľ v krajine zaznamenali takmer 28-tisíc nakazených a zhruba 900 úmrtí.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, lockdown
Zdroj: Webnoviny.sk – Lockdown v Južnej Austrálii spôsobila lož zamestnanca pizzerie, jeho konanie bude mať následky © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Koronavírus sa počas lyžovanie zrejme nebude šíriť, riziko však predstavujú strediská aj vleky

Vlády by sa mali miesto zameriavania sa na konkrétne športy orientovať na obmedzenie kontaktu medzi ľuďmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *