sobota , 31 októbra 2020
Home / KULTÚRA / Hudba / Zomrela Juliette Gréco, ikona francúzskeho šansónu

Zomrela Juliette Gréco, ikona francúzskeho šansónu

24.9.2020 (Webnoviny.sk) – Vo veku 93 rokov skonala v stredu ikona francúzskeho šansónu Juliette Gréco. Jej legendárna umelecká kariéra trvala osem dekád, vystupovať prestala iba pred štyrmi rokmi ako 89-ročná.

Múza filozofov a spisovateľov vrátane Jeana-Paula Sartra a Alberta Camusa sa narodila v roku 1927. Počas druhej svetovej vojny ju väznili nacisti. Neskôr však začala účinkovať v pivničných kluboch a kaviarňach. Pôsobila aj na hereckej scéne, kde spolupracovala s velikánmi filmového plátna ako Jean Cocteau, Ingrid Bergman, Orson Welles či Ava Gardner.

V polovici 60. rokov 20. storočia zaznamenala veľké úspechy doma vo Francúzsku, kde stvárnila schizofreničku v strašidelnej televíznej minisérii Belphégor (1965), a zaspievala si s Jacquesom Brelom či Georgesom Brassensom.

Populárna však bola aj v cudzine vrátane susedného Nemecka aj ďalekého Japonska. V roku 1967 spievala pred 60 000 ľuďmi v Berlíne a v roku 2005 vydala album piesní v nemčine. Bola trikrát vydatá, ale mala tiež dlhý pomer s džezovým trubkárom Milesom Davisom.

Viac k témam: šansón, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrela Juliette Gréco, ikona francúzskeho šansónu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Speváčka Lucia Gibarti (Hrdza) prichádza so sólovým projektom, debutuje videosinglom Winner

Mladá speváčka Lucia Gibarti, ktorá sa do pamäti, nie len hudobných nadšencov, vryla ako hlas titulnej skladby kino trháka Sviňa, svojím sólovým hudobným počinom vyráža dych.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *