utorok , 20 októbra 2020
Home / EKONOMIKA / Rodičia už nemajú nárok na pandemické ošetrovné, ak nedajú dieťa do škôlky pre obavu z COVID-19

Rodičia už nemajú nárok na pandemické ošetrovné, ak nedajú dieťa do škôlky pre obavu z COVID-19

24.9.2020 (Webnoviny.sk) – Nárok na pandemické ošetrovné (OČR) od 23. septembra tohto rok už nemá rodič, ktorý nedá svoje dieťa do škôlky pre obavy z nákazy novým koronavírusom. Rodičia školákov nemajú nárok na OČR v týchto prípadoch už od 1. septembra tohto roka.

Nárok na pandemickú OČR však majú rodičia naďalej vtedy, ak budú škôlky alebo školy alebo ich konkrétne triedy uzatvorené na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorá nadobudla účinnosť od 23. septembra tohto roka. Informoval o tom v tlačovej správe hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Novelou zákona sa tiež mení systém overovania podmienok nároku na pandemické ošetrovné. Príslušný okresný úrad bude po novom poskytovať informácie Sociálnej poisťovni len o deťoch, ktoré sa nezúčastňujú výchovno-vzdelávacieho procesu.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa platnej legislatívy úrad nahlasuje Sociálnej poisťovni informácie o deťoch, ktoré sa na ňom zúčastňujú.

“Detí, ktoré sa nezúčastňujú vzdelávania, bude menšie množstvo a z tohto dôvodu to pre dotknuté subjekty (napr. školy) bude predstavovať nižšiu administratívnu záťaž,” zdôvodnil rezort práce a sociálnych vecí.

Viac k témam: karanténa, Koronavírus, pandemická OČR
Zdroj: Webnoviny.sk – Rodičia už nemajú nárok na pandemické ošetrovné, ak nedajú dieťa do škôlky pre obavu z COVID-19 © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Slovenská pošta vyplatí štátne sociálne dávky a dôchodky aj počas núdzového stavu

V októbri Slovenská pošta vyplatí takmer 250-tisíc sociálnych dávok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *