utorok , 1 decembra 2020
Home / POLITIKA / Vážny stav. ZOMRIE ? Extajomníčka ministerstva SPRAVODLIVOSTI TRPÍ

Vážny stav. ZOMRIE ? Extajomníčka ministerstva SPRAVODLIVOSTI TRPÍ

 

Jankovská po psychickej stránke zvláda väzbu, avšak jej zdravotný stav po začatí hladovky nie je optimálny.

Ako uviedol odborník na procesy hladovanie tak, “Monika Jankovská bola extrémne štíhla už pred začatím hladovky, odhadujem že jej váha sa pohybovala okolo 55 kg. Po týždni hladovky jej váha mohla klesnúť pod 50 kg.”

“V prípade, že jej váha sa klesne výrazne pod 40 kg, môže nastať ohrozenie života a smrť,” dodal odborník na hladovanie.

 

Niektorí odborníci ale považujú hladovku za ozdravný a očistný proces organizmu.

Čo sa deje v organizme počas hladovky:

24 – 48 hodín hladovania: v pečeni sa odbúrava glykogén, tuky, bielkoviny v svale a v orgánoch.

48 – 96 hodín hladovania: organizmus aktivuje vlastné obranné adaptačné mechanizmy, chráni proteíny a minimalizuje stratu esenciálnych stopových prvkov.

3. – 4. deň hladovania: organizmus prechádza na endogénnu výživu, teda využíva vlastné tukové zásoby, bielkoviny, vitamíny a minerály. Dochádza k vylučovaniu nenasýtených mastných kyselín a bielkovín, ktoré ochraňujú mechanizmus hladujúceho organizmu.

Pacient v tejto fáze môže pociťovať bolesti hlavy, slabosť alebo nevoľnosť. Postupne sa zvyšuje stimulácia adaptačných mechanizmov organizmu, odstraňujú sa staré a choré bunky a organizmus sa regeneruje.

V prvých dňoch hladovky dochádza k zvýšenému prekysleniu organizmu. Ide o takzvané štádium narastajúcej acidózy, ktoré vyvrcholí 7. až 10. deň a hladujúci sa náhle v priebehu niekoľkých hodín začne cítiť lepšie v dôsledku adaptácie organizmu na stres z hladovania. Znižuje sa slabosť, koncentrácia acetónu a amoniaku v moči a v krvi sa zvyšuje koncentrácia glukózy.

V minuslosti nastal v obdobný prípad aj v Českej republiky. Hladujúci väzeň zomrel. Smrť nastala až  po jedenástich  týždňov od začatia hladovky. Ako uvádza  portál idnes.cz tak, v české věznici poprvé zemřel vězeň hlady. Stalo se to v Praze na Pankráci. Šestatřicetiletý vězeň hladovkami už od roku 1999 protestoval proti personálu věznice, zdejším poměrům a celé společnosti. Jakoukoli lékařskou pomoc podle vězeňské služby odmítal. Jeho poslední hladovka trvala 11 týdnů. Případ vyšetřuje policie.

“Odsouzený pravidelně odmítal pomoc lékařů a umělou výživu. Do nemocnice musel být nakonce eskortován. Přes veškeré úsilí však zemřel,” řekl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Voráček.

Na Slovensku bol prípad hladovkára – väzňa, ktorý však hladovku hodnotil mimoriadne pozitívne. Ako uvádza v rozhovore s novinárom tu, tak celých 105 dní pil iba vodu, v ústach nemal ani drobný kúsok jedla. Jaroslav Z., držal hladovku 105 dní. schudol z 94 kíl na 52 kíl. Väzeň Jaroslav mal 44 rokov a na svojom konte niekoľko pobytov za mrežami. Priznal, že za sebou má spolu už osem hladoviek. Vo všetkých prípadoch touto formou protestoval proti postupu orgánov činných v trestnom konaní. Pre posledné tri hladovky sa rozhodol aj preto, lebo sa cíti byť nevinný.

Zdravá hladovka?

Ako vyplýva z rozhovoru s Jaroslavom, hladovku nepokladá za nadľudský výkon, ako by sa niekomu mohlo zdať. Skôr naopak, vyzdvihuje kladné účinky pôstu. “Najťažších je prvých päť dní, potom už človek na jedlo nemyslí. Ak sa hladovka dodržiava správne, človek si tak môže vyliečiť aj choroby, o ktorých nevie,” vysvetľuje nám. Počas hladovania však pil veľa vody, 3 až 4 litre denne. Čítal veľa kníh, meditoval, dokonca počas hladovania aj cvičil.

Ako rieši situáciu s hladovkou zákon

Ako vyplýva z rozhovoru s Igorom Kurucom z Ústavu na výkon väzby v Levoči, každý človek má právo nakladať so svojím zdravím a životom podľa svojej vôle, platí to aj pre väzňov. Hladovky preto personál väznice musí rešpektovať.

Nevydržia

Zaujímavé je, že hladovky sú vo väzniciach na dennom poriadku. “Obvinení takmer vo všetkých prípadoch takto chcú protestovať proti postupu orgánov činných v trestnom konaní alebo sa cítia byť nevinní. Iba v mizivom počte prípadov dosiahnu svoj cieľ,” vysvetlil I. Kuruc. Väzni poväčšine vydržia hladovať priemerne päť dní, najdlhšiu hladovku, vynímajúc Jaroslava, tu držal väzeň dva týždne. “Podľa zákona, ak obvinený vyhlási hladovku, musíme ho umiestniť do cely, kde je sám. Zdravotný personál ho poučí o škodlivosti hladovky. Ak hladovka trvá dlhšie ako 72 hodín, túto skutočnosť musíme oznámiť prokurátorovi dozorujúcemu nad výkonom väzby a orgánu činnému v trestnom konaní,” informuje I. Kuruc.

 

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

SaS dýcha na chrbát hnutiu OĽaNO, voľby by vyhral Hlas-SD a Smer-SD je až za kotlebovcami

Do parlamentu by sa dostalo osem politických subjektov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *